WAEL: Šacung a Žatec v roli dobyvatelů

09.09.2013 09:35
WAEL: Šacung a Žatec v roli dobyvatelů Tisk
Napsal Martin Maršálek  |  Pondělí, 09.09.2013

2013 waelsf1 01(Modřice, Karlovy Vary, Vsetín, Český Brod) První díl tajenky jménem postup do finálové série play-off, resp. play-out Witte Automotive extraligy mužů máme za sebou. Za krásného slunného a teplého počasí ve dvou případech domácí využili výhody, dané umístěním v základní části soutěže a uhájili své tvrze. Ve dvou dalších ale nájezdníci hradby prorazili a odvezli si cennou kořist v podobě vítězství. V obou případech se jednalo o celky, které v základní části skončily na sousedních pozicích a tedy nebyl zde tak jasně vyprofilovaný favorit, jako u dalších sérií. Nečekaně v této části soutěže zazpíval i kanár, a to Čelákovicím.

Play-off:

TJ Sokol SDS EXMOST Modřice - TJ Spartak Čelákovice: 5:0 (stav série 1:0)

Nejen z letošních výsledků (vzájemných i všech) vyplývalo, že Modřice jsou doma neomezeným pánem. Vždyť poslední jejich domácí porážka nese datum 30.4.2011 (3:6 s Žatcem). Čelákovice doma na Jihomoravany umí zahrát, ale venku je to o dvě třídy horší. Ani zatím poslední střetnutí nic nového v tomto ohledu nepřineslo. Domácím na důležitý souboj chyběl ženící se Müller, hosté postrádali Franka. Vyrovnané souboje byly k vidění vlastně jen v úvodních dvojkách. Pelikán s Mrákavou se rozjížděli dlouho, ale nad Spilkou, Kolenským a naskočivším Douckem měli ve třetím setu k dobru tři mečboly. Využili sice až ten poslední, ale využili. To třetí set druhého deblu už domácí Kop s Rosenberkem proti Kaděrovi s Flekačem tolik diváky nenapínali. Od tohoto momentu se hra hostí sesypala. Pospíšil, Pelikán a Topinka vyškolili ve trojkách J.Kaděru, Kolenského a Flekače, stejně tak to dopadlo u souboje Kopa, Mrákavy a Rosenberka se Spilkou, Vedralem a Vrtiškou. Účet utkání podrtrhla pohodová výhra Kopa v zápase jednotlivců nad Vedralem.

PETR GULDA (Modřice, trenér): "Utkání rozhodly naše dvě těsné výhry v úvodních duelech dvojic. Ve trojicích jsme hosty jasně přehráli a v singlu  svou razancí dominoval Kop. Jsem rád, že mužstvo podalo soustředěný výkon a udělalo první krok na cestě k obhajobě titulu. Víme, že nás čeká v Čelákovicích těžké utkání, které určitě nepodceníme  a musíme se na něj kvalitně připravit."

MARTIN FLEKAČ (Čelákovice, kapitán): "Po prohraných úvodních dvojicích, vždy ve třetím setu, bylo o osudu utkání rozhodnuto. Kdyby se nám podařilo zápasy vyhrát, mohli jsme dostat soupeře pod tlak. Ve trojicích se s ním nemůžeme rovnat."

2013 waelsf1 02SK LIAPOR WITTE Karlovy Vary - SK Šacung ČNES Benešov 1947: 4:5 (stav série 0:1)

Očekávaní vyrovnaného mače s rozhodnutím v koncovkách se naplnilo do puntíku a na výsledek si diváci museli počkat po čtyřapůl hodinách boje. Utkání tak napodobilo obě karlovarská utkání z roku 2011, která měla podobné parametry. Co se však nečekalo, byla skladba vítězných zápasů. Domácí pohořeli na týden starém šampionátu trojic, ale přitom nyní zvítězili ve třech ze čtyř hraných. Západočeská deblová bašta ale vyhořela právě v deblech, hosté vyhráli všechny. Varům nahrávalo i částečné uzdravení svého kapitána Vankeho, Šacung se to v případě kapitána Kalase nepovedlo. Vanke, Babka a střídající Chytra, resp. Bíbr, Kokštein a střídající J.Medek, to byly úvodní domácí debly, kterým se postavili Doubrava, Flaks a alternující Stejskal, resp. Makara s Holubem. Všechny čtyři sety brali hosté. Za brzdu zatáhla Vankeho trojková sestava s Kokšteinem a M.Medkem, která v poklidu zničila Ešnera, Flakse, Štěpaře a naskočivšího Makaru. Dvoubodový náskok hostů ale znovu nastolila porážka J.Medka, Bíbra a Chytry od Doubravy, Holuba a Stejskala. Singlista Babka ale koncovky setů s Kadeřábkem měl ve své režii. V souboji elitních trojic se Vankeho sestava popasovala s nepříznovým stavem třetího setu a proti Doubravově trojici vyhrála. Vyrovnáno. Třetí set rozhodoval i souboj druhých trojic a když Medkova s Chytrou, Bíbrem a střídajícím Babkou takto zdolala Makarovu s Flaksem, Štěpařem a alternujícími Ešnerem a Pachmanem, byli domácí poprvé nahoře. O všem tak rozhodly dva deblové nerváky. V tom prvním ve třetím setu Makara s Holubem chytili domácí mečbol Vankeho, Chytry a střídajícího Babky a svůj proměnili. V posledním zápase dne J.Medka, Kokšteina a alternujícího Bíbra proti Doubravovi s Flaksem a naskočivším Stejskalem také došlo na třetí set, který taktéž zvládli úspěšněji hosté.

GERHARD KNOP (Karlovy Vary, trenér): "Utkání jsme však i přes tragický vstup měli ve svých rukou. Po fantastických výkonech všech trojic, když pouze jediná nebyla oceněna vítězstvím, a po výborném výkonu Vládi Babky v singlu, jsme v první odvetné dvojici sahali po vítězství. Střídající Chytra s Babkou otočili beznadějně vypadající zápas a dokonce se propracovali k mečbolu, který však bohužel díky výbornému zákroku Holuba neproměnili. Rozhodující dvojice už byla loterií, která dopadla šťastněji pro hosty i díky jediné naší chybě ve třetím setu. Obě naše elitní dvojice zajisté byly poznamenány indispozicí Jana Vankeho. Ale přesto je nepřípustné, abychom v utkání play-off nevyhráli žádnou ze čtyř dvojic. Důvodem byla jednoznačně slabší mezihra a proměňování příležitostí – vždyť počet chycených míčů byl zajisté vyšší u nás, než u soupeře, efektivita však žalostná."

JAN BUDDEUS (Šacung, trenér): „Podle mého názoru je nutné hledat příčiny vítězství o týden dříve v Čelákovicích. Hráči zvládli dobře mistrovství republiky a získali potřebné sebevědomí. Toho pak bylo třeba ke zvládnutí náročného utkání s Karlovými Vary. A i když se Varům podařilo otočit vývoj utkání, hráče to nerozhodilo, stále věřili ve výhru a nakonec se jí dočkali. V tomto ohledu se nám podařilo dnes soupeře přetlačit. Vítězství je skvělé, ale určitě bych našel věci, které do příště musíme vylepšit. Převažují ale pozitiva. Pokud bych měl vyzdvihnout jednotlivce, určitě to budou všichni deblisté. Ríša Makara podal bojovný výkon, Jirka Holub výborně zvládl zápasy takticky. Lukáš Flaks hrál na místě absentujícího Fandy Kalase a ve dvojkách dokázal soupeře zaskočit i v těch nejsložitějších situacích. Petr Stejskal naskočil do koncovek setů a prokázal zkušenost. A Jirka Doubrava znovu ukázal, že když hraje koncentrovaně, je přirozeným lídrem mužstva."

Play-out:

NK CLIMAX Vsetín - TJ Avia Čakovice: 5:2 (stav série 1:0)

Pražané letos mají punc hlavního kandidáta sestupu, leč čekalo se, že zrovna Vsetín patří k těm příjemnějším protivníkům. Alespoň co se týče vzájemné bilance posledních let. Stěžejní otázka utkání zněla, zda čakovická omladina dokáže ustát důležitost utkání. Snad i proto do Vsetína dorazil tradičně ve vyřazovací části využívaný veterán Martin Suchý. Ten se také se svým mladším bratrem Jiřím postavil do prvního zápasu, kde čelil první domácí dvojici Brutovského s Perunem. I přes střídání Macurkem u hostů se ve třetím setu se štěstím radovali domácí. Po druhém deblu ale bylo vyrovnáno, Gebel s Plachým na O.Cibulku s Putíkem nestačili. Ve trojkách se domácím podařil trhák. Brutovský, Perun a Gebel povolili Hofmanovi s bratry Suchými jen devět míčů. Klíčový moment přinesl druhý trojkový souboj. Zbrožek, Nezval a Vichtora si vyšlápli na hostujícího O.Cibulku, Putíka a Kalouse a rázem to bylo o dva. V singlu dostal u hostů příležitost nadějný mladík Kalous, ale zkušený Plachý s ním zametl nekompromisně. Domácí barvy takový vývoj uspokojil, ale až nezdravě a do odvety trojic nastoupila Brutovského formace lehkovážně. První set proti Cibulkově prohrála o sedm a i když ten druhý uhrála, třetí patřil hostujícímu triu. Jenže druhá domácí trojková Zbrožkova sestava měla svůj den a v záloze ještě střídajícího Plachého. S jeho pomocí uspěla i v odvetách, přehrála Suchého formaci a zavelela k závěrečnému pozdravu.

VÍT ZGARBA (Vsetín, trenér): "V dnešním utkání podali hráči týmový výkon, přestože by se našly i ty méně světlé chvilky. Pokud bych měl vyzdvihnout jednotlivce, tak nejvíce musím pochválit Plachého a samozřejmě tradičně výborné fanoušky."

JIŘÍ SUCHÝ (Čakovice, trenér): "Proti elitní formaci domácích jsme padli až posledním míčem třetího setu, když jsme měli ještě nabito. To byla obrovská škoda, zvláště když druhá dvojice dokázala zvítězit. Místo abychom vedli 2:0, byl stav 1:1 a následovala vítězná série domácích. Ve většině prohraných zápasů nás pohřbily vlastní chyby v úvodech setů. Prohrávali jsme pokaždé o tři nebo čtyři body a mocným závěrem se snažili dotahovat. Jenomže zkušený soupeř si vše dokázal ohlídat. Singl byl koncertem Plachého. Chtěli jsme překvapit nasazením čerstvého medailisty z dorostu Kalouse, ale Plachému chodil neskutečně servis a vůbec nepustil našeho hráče do hry. Pak už to bylo jen čekání na zázrak, který bohužel nepřišel."

TJ Slavoj Český Brod - SK Nohejbal Žatec: 3:5 (stav série 0:1)

V sérii sousedů z tabulky základní části se čekal otevřený výsledek a byli to hosté z Žatce, kteří učinili první důležitý krok ke klidnému podzimu. Vyhráli zaslouženě a o své výhře prakticky rozhodli už v prvních třech dílčích zápasech. Při předpokládané výhře v singlu jim tak poté stačilo zdolat jednu z druhých formací domácího celku. Ale zpět k začátku. Domácí dvojice Ungermann s Cmíralem na bratrské duo Vítů neměla. To souhra Janíka s Cibulkou a alternujícím M.Kaděrou proti Pecinovi s Dráždilem vypadala nadějněji, ale u nadějí to také zůstalo. Když poté v první trojce dne Ungermann, Cmíral a Sýkora ztratili druhý a třetí set s Pecinou, O. a P.Vítovými, domácí tušili, že nastal velký problém. Dráždilova druhá hostující trojice ale tentokráte nenavázala na některá svá dřívější vystoupení a v souboji s M.Kaděrou, Janíkem, Vokáčem a naskočivším T.Cibulkou neměla nárok. Pohodu do hostujících řad vnesla výhra P.Víta nad Sýkorou v zápase jednotlivců. Stav 1:4 a domácí museli čtyřikrát vyhrát, aby hosté odjeli s prázdnou. O zázrak se jako první pokusila Ungermannova trojice, které ale ta Dráždilova moc odporu nekladla. Jenže hosté měli své ten den bezchybně pracující bratry Víty a ti se s též bezchybným Pecinou postavili druhé domácí trojkové Kaděrově formaci. Ta sice první set uhrála, ale ve druhém dostala těžký direkt. Rozhodující set došel do stavu 9:9 a když dlouhán Pecina napálil úder do Kaděrova neúspěšného bloku, mohli si hosté zakřičet radostí.

MARTIN JANÍK (Český Brod, trenér): „Dnešní zápas jsme začali naprosto špatně, nemůžeme si dovolit prohrávat 0:3 v play-out. Prohrát obě dvojice a následně hned trojici se prostě nesmí. V příštím zápase určitě zabereme hned na začátku zápasu a zkusíme prolomit obě dvojice a silnější trojici. Tak, abychom donutili soupeře přijet ještě jednou na naší domácí půdu.“

PETR VÍT (Žatec, vedoucí): "Rozhodujícím momentem utkání byla druhá dvojice, kde Pecina s Dráždilem porazili Janíka a Cibulku. Následnou trojicí jsme odskočili na 3:0 a to už je ve hře o sestup slušný náskok, který se domácím nepodařilo smazat. Teď nás čeká v příštím týdnu druhý zápas série, který bychom rádi dovedli do vítězného konce a měli tak zachráněno po dvou kolech."