Šmejkal: V Brně budeme v plné síle

30.10.2012 10:00
Napsal Antonín Stehlík  |  Neděle, 21.10.2012

2012_smzeny_01(Brno) Před několika lety byl vypsán konkurz na trenéra reprezentačního týmu žen. Žádný zájemce se však nenašel. Protože se blížil termín mistrovství světa, nabídl se trenér mužské reprezentace JIŘÍ ŠMEJKAL, že dočasně ženský národní výběr povede. Od té doby uplynulo hezkých pár let a zkušený kouč je ve funkci stále. Naopak se zdá, že je mezi mladými děvčaty velmi spokojen. Teď připravuje svůj tým na blížící se světový šampionát v Brně, kde ho čeká nelehký úkol - obhájit tři zlaté medaile z loňského mistrovství Evropy.

Pane Šmejkale, jak jste byl spokojen s průběhem prvního reprezentačního soustředění žen?

Musím předeslat, že samotný výběr reprezentantek nebyl pouze výsledkem tohoto soustředění. Sledoval jsem případné adeptky reprezentačního dresu takřka celou sezónu. MČR dvojic, trojic ale i některá utkání ligy žen a hlavně souboj mezi oběma neporaženými týmy Českého Brodu a Útěchova. Musím se vší vážností prohlásit, že jsem do reprezentačního výběru pozval opravdu nejlepší hráčky, které běhají po českých i moravských hřištích. Na soustředění jsem byl spokojen s morálkou i tréninkovou kázní všech hráček. Mohli jsme vzhledem ke kvalitnímu a vyrovnanému kádru nacvičovat různé varianty a musím konstatovat, že jsme připraveni na jakékoliv sestavy soupeřek.

Veřejnost by asi chtěla slyšet konkrétní sestavy, které se poperou o medaile. Můžete nám je sdělit?

Širší kádr týmu je devítičlenný a tvoří jej Lenka Cibulková, Lucie Vokáčová, Lucie Fischerová, Jana Möglichová, Kateřina Červenková, Olga Řezáčová, Michaela Žemlová, Lenka Plachá a Veronika Malátová. Protože však máme k dispozici ještě jedno soustředění, nechci předjímat sestavy pro jednotlivé disciplíny, i když samozřejmě už mám docela konkrétní představy. Užší kádr se také pro MS zúží o jedno jméno, které vypadne z nominace. V  tomto si ale stále nejsem úplně jistý. Sestavy by měly být vyvážené a počítat pokud možno s různými variantami, které už musíme pouze doladit. Konkrétními jmény však nemohu sloužit, budu je tajit až do poslední chvilky. Však soupeřky také sestavy neodhalí dříve, než na šampionátu.

Byla už určena kapitánka týmu?

Kapitánku nebyl důvod od loňska měnit, takže jí znovu bude Lenka Plachá. Myslím, že je to pro současný tým ta nejlepší volba.

2012_smzeny_02Mezinárodní pravidla se od tuzemských poněkud liší, přizpůsobili jste tomu i přípravu?

Největší změna je ve dvojicích, kde se hraje vlastně na singlové hřiště. Také v počítání se ve všech disciplínách de facto vrátil stav do doby před zhruba třiceti lety. Hraje se do 11 bodů, ale musí být rozdíl dvou bodů. Definitivní konec je, pokud dosáhne jedno družstvo patnáctého bodu. Na toto si na soustředění zvykáme, protože v minulosti se párkrát stalo, že jsme dosáhli první deseti bodů, ale nakonec jsme prohráli. Kladem je, že se u juniorů i u žen hraje na dva dopady.

Jaké jsou možnosti české reprezentace v jednotlivých disciplínách?

Loni získala naše děvčata ve všech disciplínách zlaté medaile a bude velmi těžké tuto kolekci obhájit. V slovenském dresu už nastoupí Daniela Peruňská, a to je velká palebná síla. Nám bude chybět z rodinných důvodů Růženka Vrtišková, což by mohlo být sice oslabení, ale vrátila se nám Lenka Cibulková a myslím, že má takovou formu, aby dokázala Inku plně nahradit. Nejvíc překvapení se může odehrát ve dvojicích, kde může dělat potíže hra na singlové hřiště. Tam bude záležet na momentální formě a na tom, co na soustředěních nacvičíme. Možná to bude trochu výhoda pro hráčky druhého výkonnostního sledu, protože ony nehrají soutěže na celé hřiště a měly tedy možnost celý rok trénovat na kurtu s mezinárodními rozměry. V singlu můžeme čekat vyrovnané souboje se slovenskou, maďarskou, ale i francouzskou a švýcarskou hráčkou a budeme doufat, že naše zástupkyně si s touto konkurenci poradí. Ve trojicích jsem optimista, myslím, že naše síla a vyrovnanost by mohly slavit úspěch. Každopádně myslím, že finále bude Česko - Slovensko.

Takže našimi největšími konkurentkami by měly být opět Slovenky?

Bezesporu. V singlu pak také Maďarka nebo Švýcarka. Bude opravdu záležet na momentální formě nebo také na zdravotním stavu. V závěrečný den bude asi největším soupeřem všech únava.

Jaká medailová bilance by Vás tedy v domácím prostředí uspokojila?

Dost těžká otázka. Byl bych spokojen s kompletní sadou, což znamená zlato, stříbro, bronz. Tajně samozřejmě doufám, že sbírka bude bohatší. Tím nejtajnějším snem, nejen mým ale i všech svěřenkyň, je opakování loňského úspěchu.

2012_smzeny_03Průměrný věk českého výběru je už poměrně vysoký. Objevují se v hledáčku reprezentačního trenéra také mladé hráčky, které by mohly v dohledné době postupně nahrazovat současnou garnituru?

Samozřejmě jsme již zorganizovali kemp, kam jsme pozvali vytipované mladé hráčky. Ty by mohly jednou nahradit dosavadní reprezentační garnituru. Tyto hráčky ovšem bohužel nedostávají dost příležitostí se projevit ve vypjatých zápasech nejvyšší ženské soutěže. Zkušené reprezentantky jsou stále ještě herně o hodně ve předu, a tak naděje většinou vysedávají na lavičkách nebo v nejlepším případě hrají o záchranu. Možná by pomohlo nově diskutované play-off v nejvyšší ženské soutěži. V základní části by mohly tyto mladé talentované hráčky dostat daleko víc příležitostí se projevit a získat herní jistotu, sebedůvěru a zkušenosti. Další z možností by bylo nechat tyto mladé hráčky, které si v silných týmech příliš nezahrají, hostovat v některých družstvech, která trpí nedostatkem hráček. Prospělo by to zároveň i větší vyrovnanosti nejvyšší soutěže. Jinak samozřejmě chystáme další kempy pro mladé naděje a věřím, že se jejich kvalita bude zvedat daleko strmější křivkou.

Budou mít reprezentantky loňské dresy nebo překvapí novou sadou?

Za tuto otázku jsem moc rád, protože nám firma ALEA vyšla vstříc a ušila i speciální dresy pro ženy. Budou to dvě verze. Bílé dresy s modrými trenýrkami a modré dresy s modrými trenýrkami. Dále tmavě modré tepláky a bílé bundy, na kterých bude na rozdíl od mužů a juniorů ozdobná květina. Brzy si již budete moci toto oblečení prohlédnout na oficiálních fotografiích českého výběru.

 

Zpět