První liga slibuje boj na ostří nože

05.04.2012 10:15
První liga slibuje boj na ostří nože Tisk
Napsal Ladislav Barák  |  Středa, 04.04.2012

2012_plpilot_01Pozornost nohejbalových příznivců se před zahájením nové ligové sezony upírá zejména k mužské nejvyšší soutěži. Je to pochopitelné, vždyť WITTE Automotive Extraliga je tuzemskou výkladní skříní nohejbalu. To ale neznamená, že o stupeň níž bude nuda. První liga nabízí před svým startem hned několik zajímavostí a lákadel.

V první řadě se můžeme těšit na velkou vyrovnanost všech týmů. Tipování vítěze a sestupujícího se ve druhé nejvyšší soutěži podobá spíše věštění z křišťálové koule. Kvalitu a atraktivitu zvýší hrozba sestupu, jež bude viset nad posledním celkem konečného pořadí. Ta v minulém ročníku chyběla. Oživení nepochybně přinesou oba nové celky - loni extraligový Český Brod i Dynamo České Budějovice, které se probilo z druhé ligy. A sportovní fandové se mohou těšit na několik zajímavých jmen, která se budou prohánět po prvoligových kolbištích. Určitě se přijďte podívat na světový singl v podání Karla Hrona, špičkovou práci na bloku v provedení nestárnoucího Karla Bláhy, filigránskou techniku Jiřího Miksana nebo nechytatelné „klepáky" Zdeňka Musila. Bude to stát za to! A pokud jsme vás alespoň trochu navnadili, pojďte s Nohec magazínem absolvovat bleskové seznamovací kolečko se všemi aktéry letošního ročníku druhé nejvyšší mužské soutěže ligové hierarchie.

Český Brod v minulém roce do poslední chvíle bojoval o záchranu v extralize. Neúspěšně. S nejvyšší soutěží se musel rozloučit a letos by rád vybojoval návrat mezi elitu. „Chceme se umístit mezi první čtyřkou a pak bojovat o postup," přeje si hrající trenér MARTIN JANÍK. Středočeši budou i letos spoléhat na své osvědčené tváře Tomáše Cibulku, Milana Kaděru, Jana Cmírala a Martina Janíka. Ti by měli plnit úlohu tahounů ve dvojicích i trojicích. Stálicí ve hře trojic bude na blokařském postu Miloš Petřina. Složení kádru oproti loňskému roku přesto doznalo pár zásadních změn. „Odešel smečař a blokař Mirek Sachl, Jan Sýkora přešel kvůli studijním povinostem do béčka. Dalším oslabením je odchod Marka Vedrala do extraligových Čelákovic. Na druhou stranu jsme povolali starší a zkušené opory kádru Lukáše Červenku a Romana Chuchlu. Největší posilou pro novou sezonu je ale bývalý žatecký hráč Petr Voldřich," vypočítává Janík. Podle českobrodského univerzála bude nejvyšší příčky atakovat Start Plzeň. „Dalšími týmy, které budou hrát o čelo, jsou Janovice a možná i Přerov," dodává.

Loni došli až do prvoligového finále, ale tam se museli sklonit před vítěznou Zručí. Skutečnost, že o postup do extraligy příliš nestojí, však nohejbalisté Startu Plzeň nijak zvlášť netajili. Pro tým plný protřelých nohejbalových harcovníků, kteří mají za sebou nespočet extraligových bitev v barvách plzeňské Bílé Hory, je první liga ideální soutěží pro radost z nohejbalu. V uplynulých letech hráli ve druhé nejvyšší soutěži vždy první housle. „Naše ambice jsou takové, abychom po skončení základní části byli mezi nejlepšími čtyřmi celky soutěže. Složení týmu se příliš nezměnilo. Získali jsme ale na hostování nadějného dorostence z Horažďovic, který by u nás měl získávat herní zkušenosti. Počítáme s jeho zapojením do třetí dvojice a otestováním ve trojicích. Jinak by náš celek měla zdobit zkušenost a vyrovnanost kádru," hlásí vedoucí Startu JIŘÍ MIKSAN. Osu týmu vedle něj tvoří Jan Šik, Martin Švácha, Michal Holý a Miroslav Nozar. „Favoritem soutěže bude tým Českého Brodu, který určitě bude mít ambice na návrat do extraligy," vrací plzeňský kapitán na dálku kompliment do středních Čech.

Další západočeský celek z Janovic loni prožil povedenou základní část. V semifinále play-off ale dvakrát podlehl plzeňskému Startu a šance na možnost zopakování někdejšího působení mezi extraligovou smetánkou mu rychle pohasla. Letos vstupují Janovičtí do sezony s poměrně skromnými plány. „Úspěchem by určitě byl postup do play-off, hlavním cílem je ale stabilizace kádru a co nejrychlejší nalezení optimálních soutěžních sestav," drží se při zemi vedoucí družstva VLADIMÍR KASÍK. A vzápětí také vysvětluje proč: „Tým prochází poměrně velkou obměnou. Definitivně skončila velká ikona a opora Borek Včala. Dlouhodobě a s malou nadějí na návrat jsou zraněni dlouholetý kapitán Franic a blokař Kotraba. Jen v případě zranění mladších hráčů nastupují bratři Podstatní. Naproti tomu se ale daří družstvo doplňovat o hráče, kteří letos budou hlavně sbírat zkušenosti. Pavel Vyskot hrál už v loňském roce a jeho výkony jdou nahoru. Posilou by měl být horažďovický Lukáš Nedelkov a velkým příslibem je teprve patnáctiletý Honza Cibulka." Zimní přípravu završili Janovičtí přátelskými utkáními v Horažďovicích a ve Zruči. Teď už myslí na ligu. „Hlavní tíha bude v zápasech ležet hlavně na kapitánovi Macurovi a dalších zkušených hráčích Turkovi, Bohatém, Růžičkovi a Šizlingovi," připomíná Kasík. Ten je přesvědčen, že soutěž bude vyrovnaná a favorita si netroufá předpovídat. O jeden tip se ale nakonec přeci jen podělil: „Myslím, že se dá hodně čekat hlavně od Žďáru s vynikajícím singlistou Hronem."

Bělá. Největší a nejpříjemnější překvapení loňského ročníku. Celek, který několik let po sobě bojoval o záchranu, se zkonsolidoval, dokázal se protlačit do play-off a tam zle zatopil pozdějšímu vítězi ze Zruče. Ve třetím, rozhodujícím utkání semifinálové série stáli Východočeši jen krůček od vítězství a finále. Připravili se o něj prakticky sami. Letos by chtěli navázat na výborné loňské výkony. „Rádi bychom se umístili v první čtyřce," říká jeden z nejkušenějších hráčů Bělé ALEŠ RABAS. Podle něj se družstvo bude opět opírat o smečaře Davida Rožka a Jiřího Kapitolu. „Zimní příprava proběhla v poklidu, bez vážnějších zranění a se snahou odehrát co nejvíce kvalitních turnajů. Došlo i na několik kosmetických změn v kádru. Náš trenér Dušan Čukan už nefiguruje na hráčské soupisce a tým jsme naopak doplnili o dva nováčky - Petra Horáčka a Tomáše Němce," prozrazuje Rabas, který považuje za favorita druhé nejvyšší soutěže Start Plzeň.

2012_plpilot_02Také loňský nováček první ligy z Přerova se v uplynulém ročníku prezentoval velmi slušnými výkony. Play-off mu nakonec na poslední chvíli „vyfoukla" Bělá, se kterou se letos potká hned v  letošním kole. „Před začátkem sezóny jsme všichni pozitivně naladěni, plni energie po zimní přípravě, a proto doufám, že se nám první zápas podaří vyhrát. Soupeřem bude tým z Bělé, která má velmi vyrovnaný kádr. Utkání nebude vůbec jednoduché, my ale uděláme všechno proto, abychom získali první body do tabulky. První liga bude letos velice vyrovnaná a my víme, že každý bodík bude důlezitý k postupu do play-off, kam bychom se po základní části chtěli probojovat," vyhlašuje hrající trenér Hanáků ONDŘEJ MIKLÍK. Přerovští disponují poměrně mladým kádrem, jenž slibuje slušnou budoucnost. „Složení týmu je v podstatě stejné jako v loňské sezoně. Odešel jen hostující blokař Wiesner do Prostějova. Naproti tomu jsme posílili o univerzála Petra Zemánka, který je velmi zkušený hráč a do týmu určitě výborně zapadne. Pro mě, jako pro trenéra, bude důležitý týmový výkon. Máme super partu, což tomu jenom napomáhá. Nejdůležitější je, aby se nikdo v průběhu sezóny nezranil. To je mým největším přáním," uzavírá Miklík.

V případě, že by byl Žďár nad Sázavou ve všech disciplínách podobně úspěšný, jako je v singlu, mohl by hrát na špičce extraligy. Zatím se však musí spokojit s působením v soutěži o jeden stupeň nižší. Loni obsadil šestou pozici. „Před rokem jsme skončili těsně před branami play-off, proto letos zůstává cílem postup do vyřazovací části. Bude to zřejmě těžší než minulou sezónu, ale určitě se o to chceme pokusit," konstatuje trenér Žďáru MILAN PIVNIČKA. Ke splnění úkolu by mělo pomoci i uzdravení některých hráčů. „Loni jsme skoro celou sezonu odehráli bez zraněných opor Vrabce a Průchy. Kamil Průcha je již v pořádku, bohužel nad startem Vrabce stále visí mnoho otazníků. Zbytek týmu zůstal beze změn. Budeme se především spoléhat na vyrovnanost týmu a bojovné mládí. Kromě zmíněného Průchy jsou totiž základními kameny týmu velice mladí hráči. Vyloženého tahouna nemáme, i když dominance Karla Hrona v singlu je více než zřetelná. V ostatních disciplínách se opravdu budeme spoléhat na vyrovnanost kádru," přiznává Pivnička. Ani on se v tipu na vítěze první ligy příliš neliší od kolegů z ostatních týmů: „Podle mě Český Brod nebo Start Plzeň."

16. říjen 2010. To je den, kdy se nohejbalisté Jiskry Aš naposledy radovali z ligového vítězství. Tenkrát v rozhodujícím třetím utkání finále play-out přemohli Přerov a mohli slavit udržení v první lize. Pokud bychom ale chtěli najít poslední ašskou výhru v základní části první ligy, musíme se podívat ještě dál do historie. 8. května 2010 doma zdolali dnes extraligovou Zruč. Loni Jiskra paběrkovala se ziskem jediného bodu a zůstala prvoligová jen díky tomu, že nikdo nesestupoval. Pro nadcházející sezonu si ale připravila exkluzivní posilu. „Mužstvo jsme museli po loňské nezdařené sezoně nutně posílit. To se nadmíru povedlo v osobě několikanásobného mistra světa a Evropy - Karla Bláhy z Karlových Varů. Bude velkým přínosem pro celé mužstvo a také velkým vzorem pro mladé hráče. Spolu s ním do týmu příchází i jeho syn Karel Bláha mladší a Vasilečko. Družstvo naopak opuštějí Ulmon s Kůrkou," prozrazuje vedoucí Západočechů LUBOMÍR CHYNORANSKÝ. Klíčovými postavami Jiskry by vedle Bláhy staršího měli být další ostřílení matadoři Hlaváček s Čermákem. Konkrétní cíle si zatím v Aši nestanovili. „Upřesníme si je až po polovině soutěže podle dosažených výsledků. Určitě ale chceme rozvíjet výkonnost mladých ašských hráčů a zapracovávat do družstva dorostence. Myslím, že první liga letos nemá žádného vyloženého favorita a každý bude schopen porazit každého," předpokládá Chynoranský.

Prakticky totožný kádr, který loni vybojoval postup, nasadí do prvoligových bojů nováček soutěže Dynamo České Budějovice. Na soupisce přibylo jen jedno jméno - odchovanec klubu Martin Karvánek. Nejpodstatnější změna se tak přes zimu udála v realizačním týmu Jihočechů. Dynamu totiž v novém ročníku nebude z lavičky velet trenér Vladimír Vondrášek, který jej do první ligy přivedl. „Nechceme mít starosti se záchranou, proto bychom rádi vybojovali play-off," tvrdí vedoucí družstva JAN VONDRÁŠEK. „Cíl je to těžký, ale budeme bojovat o každý bod. Chceme využít zejména extraligových zkušeností Zdeňka Musila. Mezi opory celku by měli patřit i bojovníci Michal Kozel a Pavel Nekola. Zimní přípravu jsme zahájili po náročné loňské sezoně již v listopadu, kdy jsme přidali i fyzické tréninky. V březnu jsme pak absolvovali čtyřdenní soustředění v Nové Včelnici,"  dodává. Na jihu považují za aspiranty postupu Český Brod a Přerov. „Ale jak jsem řekl, byli bychom rádi, kdybychom kartami na čele tabulky míchali i my," přeje si s úsměvem Vondrášek.

2012_plpilot_03Názor experta VLASTIMILA STEHLÍKA: Podle mého názoru bude mít letošní ročník první ligy vyšší úroveň než loni. Jednak bude liga kompletní, ale to hlavní je, že se zřetelně zvýšila kvalita účastníků. V poli startujících se objevují dva nové týmy - loni extraligový Český Brod a z druhé ligy postoupivší České Budějovice. Ač jde o týmy z dost rozdílných soutěží, je nesporné, že oba dva přispějí velkou měrou k dramatičnosti základní části i následného play-off. Nikdo nepochybuje o tom, že Českobrodští budou usilovat o návrat do extraligy, ale i ambiciózní celek z jihu Čech bude míchat pořadím, především v základní části. A přidáme-li k tomu ostřílené harcovníky z plzeňského Startu a Janovic, bude o medailové pozice určitě velká tlačenice. Stejně tak střed tabulky bude přeplněn týmy, které budou chtít do její horní poloviny. Každé utkání, dílčí zápas a možná i set tak budou mít pro Bělou, Přerov a Žďár velký význam. A známe-li jasného favorita na celkové vítězství, od sestupu do druhé ligy by zachránil Aš snad jen zázrak nebo zakoupení minimálně čtyř hráčů...

Tip experta na konečné pořadí I. ligy mužů: 1. TJ Slavoj Český Brod, 2. TJ Start VD Plzeň, 3. NK Janovice, 4. TJ Spartak MSEM Přerov, 5. TJ Dynamo České Budějovice, 6. SK Bělá, 7. PKS okna Žďár nad Sázavou, 8. TJ Jiskra Aš.

Tip NOHEC MAGAZÍNU na konečné pořadí I. ligy mužů: 1. TJ Slavoj Český Brod, 2. TJ Spartak MSEM Přerov, 3. TJ Start VD Plzeň, 4. TJ Dynamo České Budějovice, 5. PKS okna Žďár nad Sázavou, 6. NK Janovice, 7. SK Bělá, 8. TJ Jiskra Aš.

 

Zpět