Prolog Zimního poháru žen ovládl Útěchov

05.12.2012 12:00
Napsal Antonín Stehlík  |  Středa, 05.12.2012

2012_vpcb_01(Český Brod) Superforma Peruňské, zklamání z výkonu domácích hráček a vzpoura outsiderů. To jsou tři zásadní postřehy z průběhu úvodního turnaje Zimního poháru žen. Jestliže byl letos v dlouhodobé soutěži žen rozdíl mezi prvními třemi týmy a „zbytkem světa" přímo propastný, na Vánočním turnaji v Českém Brodu se ukázalo, že prakticky všechny ligové týmy dokáží postavit alespoň jednu výbornou sestavu. I přesto se z vítězství nakonec radovaly nohejbalistky z Útěchova, které patřily mezi favoritky.

Výmluvný může být už fakt, že z pěti českobrodských sestav postoupily ze čtyř skupin pouze dvě trojice. Ze čtyř formací Útěchova také dvě a ze dvou družstev Vršovic jen jedno. A to v nich „úřadovaly" reprezentantky Fischerová, Chuchlová, Tibenská nebo Žemlová. „Některé z nás byly před turnajem nachlazené a navíc jsme se musely obejít bez Möglichové a to bylo přeci jenom trochu znát. Nechci na to však svádět naše výkony, se kterými jsem nebyla spokojena,"  postěžovala si domácí LENKA CIBULKOVÁ. Nelítostnou čtvrtfinálovou selekcí dál neprošly Vršovice B, Solidarita B, Český Brod B a Břve. Už tyto souboje ovšem byly velmi vyrovnané a končily, s výjimkou zápasu Útěchova A s Vršovicemi B, ve třetím setu.

2012_vpcb_02První semifinálovou bitvu mezi Útěchovem A a Českým Brodem A můžeme bez nadsázky nazvat předčasným finále. Z vítězství 10:9, 10:9 se nakonec radovala trojice z Moravy. Stále stoupající výkon kanonýrky Peruňské, která byla podporována další reprezentantkou Malátovou a obětavou Schützovou, ukázal, že forma slovenské reprezentantky kulminuje s třítýdenním odstupem po mistrovství světa. Její nechytatelný útok a téměř neomylná muška slavily v českobrodské hale úspěch. Proti těmto přednostem nenašel nikdo ve startovním poli protizbraň. Ačkoliv na druhé straně sítě stála také velká nohejbalová kvalita - Cibulková, Vokáčová, Svobodová - rozdíl dvou míčů nakonec určil za první finalistky právě Jihomoravanky.

Rovněž druhé semifinálové klání mezi Útěchovem B a Nymburkem nabídlo slušnou úroveň a napínavý průběh. V prvním setu excelovala Peloušková. Její útok byl téměř neomylný a po jednoznačně vyhraném úvodním setu se Brňanky pomalu blížily k finálovému double. Jenže potměšilý osud přinesl nakonec svou vlastní zápletku. Na počátku druhého setu se totiž zranila Ilášová. Trojice z Moravy se přesto rozhodla pokračovat ve hře i bez ní. Děvčata z Nymburka ovšem zkušeně převzala iniciativu a přesně trefovala nekryté prostory oslabeného týmu. Zápas dospěl do třetího setu, ale v něm už trojice Moravanek, hrající tak trochu v šoku ze zranění spoluhráčky, nedokázala zvrátit průběh. Do finále postoupil Nymburk. K duelu o třetí místo Útěchov B už nenastoupil, a tak bronzový stupínek obsadily hráčky Českého Brodu.

2012_vpcb_03Samotné finále bylo opakováním zahajovacího zápasu, ovšem se zcela odlišným průběhem. Jestliže v prvním vzájemném měření sil dokázaly hráčky Nymburka vzít Moravankám set, ve finále už rozjetá formace kolem Peruňské nedala soupeřkám nejmenší šanci a zvítězila 10:4, 10:1. „Věřila jsem v bodové umístění třech našich trojic. Čvrtá sestava, která byla složena z děvčat z druhé ligy, neměla moc šancí, ale myslím si, že každý turnaj je školou pro čerpání zkušeností. První a čtvrté místo, ještě k tomu po skreči, je dobrým startem do Zimního poháru žen a motivací do dalších tréninků. Z mého pohledu byl nejtěžší prověrkou semifinálový souboj s první sestavou Českého Brodu. Byl to vyrovnaný a divácky atraktivní zápas. Podle postupujících do play-off jsem myslela, že finále bude Útěchov - Český Brod, ale holky z Nymburka ukázaly velkou bojovnost i pestrost ve hře a díky tomu se prosadily. V semifinále pak měly trošku štěstí, že vyhrály nad naší trojicí. První set prohrály a po zranění naší hráčky v druhém setu se našim nepodařilo eliminovat tuto ztrátu a po boji podlehly. Nymburku se tím otevřely dveře finále," uvedla členka vítězné sestavy VERONIKY MALÁTOVÁ.