MS 2006 ženy - "Zlaté úspěchy našich žen a juniorů v nohejbale"

14.03.2010 15:40

Zlaté úspěchy našich žen a juniorů v nohejbale

 

České nohejbalistky a junioři ovládli společné mistrovství světa v nohejbale, které se konalo v naší republice, v Opavě. Ze šesti nejcenějších titulů zůstává doma pět a jen jeden ve dvojicích žen putuje do sousedního Slovenska.

Nohejbal je sportem jehož vznik se připisuje naší republice už někdy před šedesáti lety. I díky této tradici patří Česká republika mezi nejlepší a tradičně jsou našimi největšími soupeři naši sousedi – Slovensko. Nebylo tomu jinak ani v Opavě. Ve všech finálových střetnutích se postavili proti sobě zástupci Česka a Slovenska a tentokrát bylo mnohem více důvodu k jásotu na naší straně. Junioři zvítězili ve všech třech finálových bojích, jak v soutěži jednotlivců, tak ve dvojicích, nakonec i ve trojicích. Domácí reprezentantky je málem napodobily, ale přece jen soupeřky ze Slovenska byly ve dvojicích lepší a jedna zlatá tedy putuje na Slovensko. Třetí místa ve všech kategoriích obsadili Rumuni. O tolik úspěšném vystoupení jsem si povídal s hlavním trenérem ženské reprezentace Josefem Lošťákem. Než jsme se začali věnovat průběhu mistrovství, tak dovolte krátké představení jeho osoby.

Josef Lošťák (1955)
je dlouholetý, vynikající hráč nohejbalu, který se může pyšnit sedmnácti tituly mistra ČR a dříve i ČSR. V devadesátých letech stál u zrodu nejvyšší soutěže žen v nohejbale u nás v republice a samozřejmě byl iniciátorem vzniku ženského týmu TJ Solidarita Praha, který také zpočátku naší nejvyšší soutěži žen kraloval. Nesmíme zapomenout, že mu zdárně pomáhala v počátcích i jeho žena Irena, též vynikající nohejbalistka, dříve také výborná plzeňská házenkářka a dnes už hraje i jejich dcera. Zcela podle očekávání od prvopočátku byl také Lošťák trenérem ženské reprezentace. Rád vzpomíná na první mistrovství v Košicích, ze kterého odvezla děvčata všechny stříbrné medaile.

Tak trenére, především gratulace, dříve samá stříbra a teď konečně vytoužené zlato?
Samozřejmě jsem spokojen, děvčata zaslouží absolutorium. Po dvojicích jsme byli všichni trochu zklamáni, ale radost z vítězství v prestižních trojkách všechno smazala.

Přesto se však málem MS nekonalo, že?
Ano, do poslední chvíle nabylo nic jisté. Mistrovství se mělo konat v atraktivní Brazílii. Počáteční euforii vystřídaly problémy, celou akci začaly sužovat ekonomické problémy, ceny letenek za reprezentační výběry byly astronomické, zcela vážně hrozilo, že pojedou jen tři, maximálně čtyři reprezentanti. Uvažovalo se také, že ženy budou z této akce vyřazeny. Nakonec díky marketingové společnosti Inventis, která ve spolupráci s Nohejbalovým svazem pomohla uspořádat mistrovský turnaj v Opavě, se mistrovství uskutečnilo. Muži budou hrát na konci listopadu v rumunské Oradei.

Jak jste byl s organizací spokojen?
Vše klapalo perfektně, děvčata se mohla věnovat jen hře, během celého mistrovství se sešla slušná návštěva, která náš tým hlasitě povzbuzovala. Opravdu jsme hráli doma.

Pojďme tedy k jednotlivým zápasům. První zlatá, singl a Lucka Vokáčová.
Lucka nám opravdu udělala obrovskou radost, svoji slovenskou soupeřku doslova „přejela.“ Přiznávám, že větší strach jsme měli z rumunské reprezentantky, která je dvojnásobná mistryně světa, ale tu naštěstí slovenská hráčka Viňanská vyřadila. Z tohoto titulu mám o to větší radost, že Lucka vyhrála zaslouženě a dá se říci, že jako jediná hraje singla nohejbalově.

Jak tomu mám rozumět?
Ona je výborně technicky vybavená hráčka a všechny údery jsou typicky nohejbalové. Některé soupeřky, především Rumunka, dost často překopávají dlouhými ostrými pasy, které létají těsně nad sítí, jsou dostatečně prudké a velmi nepříjemné. Lucka se v každé pozici snaží uspět nohejbalovými údery, smeči.

Euforie dostala v deblu trhlinu. Jak velké bylo zklamání?
Zklamání samozřejmě bylo, ale musím poctivě přiznat, že na kurtě kralovala nejlepší slovenská hráčka Peruňská. Tato štíhlá , vysoká hráčka, byla prostě k neudržení. Přestože naše děvčata nehrála špatně, chytit její útoky se jim vůbec nedařilo. Na konci prvého setu se zranila její partnerka Beďová, ale Peruňská i s náhradnicí dotáhla finále do vítězného konce. Byla jednoznačně nejlepší hráčkou na hřišti.

Nebyla v mužstvu před zápasem trojic tak trochu malá dušička?
Já si myslím, že ne. Samozřejmě jsme se snažili děvčata motivovat, chtěli jsme, aby na porážku zapomněly. Všechny tři byly prodchnuty touhou zvítězit a revanšovat se za prohraný debl. A musím říci, že podaly vynikající výkon. Například Červenková hrála životní zápas, Peruňská do ní nemohla udělat bod. Vrtišková dobře držela blokem Peruňskou od sítě, ne, nezlobte se, nechci nikoho jmenovat nebo vyzdvihovat. Všechny tři podaly vynikající výkon a své slovenské soupeřky doslova smetly. Domnívám se, že ve slovenském výběru nebyla taková herní pohoda, zřejmě i sestava nebyla úplně optimální, ale to nijak nesnižuje výkon našeho výběru. Radost byla veliká.

Prozraďte, jak se reprezentační výběr žen na tuto akci připravoval. Přece jen ještě nedisponujete takovými finančními částkami, abyste si mohli dovolit nějaké dlouhé, popřípadě zahraniční soustředění?
Samozřejmě, že ne. Mám to štěstí, že drtivá většina reprezentantek v Praze žije nebo pracuje. Každé pondělí jsme na Solidaritě poctivě trénovali. Bylo to od května osmnáct tříhodinových bloků. Soustředění mimo Prahu bylo jedno víkendové ve sportovním středisku v Nymburce a dvě kousek za Prahou v osadě Zapomenutých. To je u vesničky Libeň kousek za Dolními Břežanami. Tady jsme našli vynikající podmínky, děvčata si to včetně ubytování moc pochvalovala. Všichni nám tam vyšli ohromně vstříc a já bych jim chtěl touto cestou moc a moc poděkovat. A finančně to bylo i pro nás velmi výhodné a přijatelné.


 

 

Kromě toho, že je u nás asi osm tisíc registrovaných nohejbalistů a počet neregistrovaných je ještě větší, je nohejbal vítaným doplňkovým sportem ostatních špičkových sportovců, nemám pravdu?
Určitě. Hraje ho hodně hokejistů, atletů, víme, že si s ním spestřují přípravu naši přední tenisté. Konečně, zanedlouho bude uspořádaná exhibice v Třinci, při které mají sehrát zápas naši dva špičkový tenisté Berdych s Novákem proti reprezentačnímu výběru mužů. Hrát se bude s tenisovým míčkem a výsledek je rozhodně otevřený. Berte to, jako pozvánku k zajímavému klání.

Děkuji za rozhovor.Finálové výsledky 4

. Mistrovství světa v nohejbale žen a juniorů
Jednotlivci:
Ženy: Lucie Vokáčová (ČR) - Viňanská (SR) 2:0 (7, 4), junioři: Musil (ČR) - Križan (SR) 2:1 (-6, 3, 10).

Dvojice:
Ženy: Peruňská, Danková, Beďová (SR) - Vrtišková, Majerová (ČR) 2:0 (8, 9), junioři: Kop, Hlavička (ČR) - Bello, Tibenský, Križan (SR) 2:0 (4, 7).

Trojice:
Ženy: Majerová, Vrtišková, Červenková, Möglichová, Chuchlová (ČR) - Viňanská, Peruňská, Danková, Šarchová, Lehlitová (SR) 2:0 (5, 5), junioři: Hlavička, Kop, Gargulák (ČR) - Rusnák, Benedek, Told, Bello, Križan (SR) 2:0 (9, 4).

Zpět