Moravanky zlomily domácí prokletí

30.01.2013 12:35
Napsal Antonín Stehlík  |  Středa, 30.01.2013

2013_mcz_01(Brno) Dlouhé čtyři roky musely hráčky TJ Útěchov čekat na vítězství v Mantila cupu, tedy turnaji, jehož jsou pořadatelkami. Podnik je součástí Zimního poháru žen a díky tradiční účasti slovenských či maďarských hráček se může pyšnit přízviskem „mezinárodní". Tentokrát byl ozdoben účastí několika mistryň světa a účastnic nedávného světového šampionátu v Brně.

Dvanáct zúčastněných týmů bylo rozděleno do dvou skupin. Z každé skupiny postupovaly čtyři trojice do čtvrtfinále a dál systémem KO až ke konečnému boji o prvenství. Z pátých a šestých týmů se vytvořil pavouk o konečné deváté až dvanácté místo. Neúspěšné celky ve čtvrtfinále se potom utkaly vyřazovacím způsobem o páté až osmé místo. Že turnaj nebude pod taktovkou hráček Českého Brodu, které ovládly poslední dva ročníky, naznačily už některé jejich nevýrazné výsledky v základní skupině. Ve velmi dobrém světle se naopak představily týmy Košic, které skončily v obou skupinách na druhém místě. Dalšími čtvrtfinalistkami se staly Vršovice, Budapešť s Boglarkou Lepsényiovou, Břve a Karlovy Vary v sestavě s Lenkou Plachou.

 

 

2013_mcz_02Od čtvrtfinále už tým Českého Brodu neponechal nic na náhodě a stavěl nejsilnější sestavu. Odnesla to trojice z lázeňského města. Rovněž domácí favoritky porazily ve dvou setech tým Břví. Zde ovšem Středočešky potvrdily svou dobrou výkonnost na turnaji a v prvním setu domácí zle trápily. V dalších sápasech porazil „A" tým Košic Vršovice a druhý celek Košic, posílený o maďarskou reprezentantku Körösiovou, vyřadil ve třech setech Budapešť. V semifinále však obě východoslovenské sestavy ztroskotaly. Ta první nestačila na Český Brod, druhé formaci pak nestačil k postupu přes domácí trojici ani tvrdý útok Körösiové a Útěchov soupeřky deklasoval. V zápase o třetí místo přehrál v košickém derby první tým druhou sestavu a získal bronzové medaile.

Finále slibovalo napínavý a kvalitní boj, a to také do puntíku splnilo. V prvním setu se domácím hráčkám dlouho nedařilo najít na Středočešky recept. Vývoj setu obrátily ve svůj prospěch až v samém závěru, když zlepšily pole a začaly chytat tvrdé a přesné údery soupeřek. Ve druhém dějství navíc přidala Peruňská skvělý blok a šikovnost nad sítí.  Několikrát se zvládla otočit a vybrat perfektní zkrácení soupeřek. Navíc její tvrdé smeče hrané z velké výšky nebyly ten den v hale k chytání. Domácí nohejbalistky navíc výrazně zlepšily obranu a výbornou nahrávkou usnadňovaly své smečařce cestu za body. Pohár pro vítězky Mantila cupu tak zůstal na Moravě.

 

2013_mcz_03„Většinou jezdíváme alespoň ve dvou sestavách ale holky odpadly kvůli nemocem a zkouškám. Na druhou stranu, já jsem tu zase byla poprvé," objasnila účast pouze jednoho týmu z Českého Brodu LENKA CIBULKOVÁ." Nikdy nejme spokojené s druhým místem, ale udělaly jsme několik chyb, a tak to dopadlo, jak mělo," dodala zklamaně po finálovém boji.

Útěchovské hráčky si tedy zaslouženě zapsaly cenné body do celkového hodnocení Zimního poháru žen a LINDA SCHÜTZOVÁ z vítězné formace logicky neskrývala spokojenost. Tak, jako holky z Brodu již několik let nevyhrály svůj vánoční turnaj, i my jsme s tímto stavem několik let bojovaly. Vždy jsme strašně moc chtěly na domácím turnaji uspět a udělat tak radost nejen nám, ale i našemu spozorovi. Bohužel nemoce, zranění, ale asi i svázané nohy nás brzdily. Ale letos jsme toto prokletí prolomily. Daniela má výbornou formu a její údery se stávají noční můrou soupeřek. A když k tomu přidáš dobré pole Verči a náhru Blanky, nemají soupeřky šanci. Z dalších týmů bych vyzdvihla děvčata z Hloubětína. I když holky hrají teprve rok, je na nich vidět turnaj od turnaje obrovské zlepšení a hlavně nadšení pro tento sport. Podobně nadšených družstev by ženský nohejbal potřeboval více."

 

 

Konečné pořadí turnaje:
1.TJ Útěchov Brno A (Malátová, Hanáková, Schützová, Peruňská)
2.TJ Slavoj Český Brod (Chuchlová, Fischerová, Cibulková, Kozáková)
3.TJ DPMK Košice A (Spyrcová, Tafsi, Jarimová)
4.TJ DPMK Košice B (Židziková, Stašová, Körösiová)

 

Zpět