Mezinárodní jednodopadový turnaj dvojic Tipgames CZECH OPEN v Praze

06.03.2011 22:56
Žigalova stylová oslava Tisk
Napsal Martin Maršálek  |  Neděle, 06.03.2011

2011_tcopraha_10(Praha) Existují věci, které stojí za to vidět. Druhý turnaj mezinárodního mužského seriálu Tipgames Czech Open, ITD Cup, k takovým patřil. V Praze se totiž děly věci. Co například? Že deblový turnaj, hraný podle jednodopadových mezinárodních pravidel, vyhrají Košice, to asi moc překvapivé není. Že však zlato ve finálovém mači pomáhal výrazným způsobem vybojovat čerstvý padesátník, dnes už legendární slovenský trenér Jaroslav Žigala, to zní až neuvěřitelně. A bylo toho více.

Před televizními kamerami měli závěrečné boje obstarat zkušení čeští a slovenští reprezentanti, ale nakonec tomu bylo jinak. Vanke, Doubrava, Chytra, Mrákava, či čekatelé Kop, Topinka, Stejskal, Kolenský, ti všichni do medailových bojů nezasáhli. Další reprezentanti P. Perun, Ižol, Pelikán ano, ale další role sehráli hráči, od kterých se to nečekalo. Mladíci Štěpař či Rosenberk, extraligoví novicové Sýkora, Janík, Cibulka z Českého Brodu, nebo veterán Ešner a jako zlatý hřeb zmíněný Žigala, to byl zajímavý mix toho, co televizní diváci uvidí v akci. Kazem akce byla divácká návštěva, turnaj sledovala je stovka diváků. Mezinárodní pravidla zatím netáhnou a dvojice také nejsou trojice.

2011_tcopraha_11Ale pojďme zpět na začátek. Už v základních skupinách docházelo k překvapením. V dopolední první základní skupině k překvapení nedošlo a postup si zajistily sestavy Karlových Varů "A" a Šacungu "B". Ve druhé skupině čeřil vody Český Brod, který si zajistil postup ze druhého místa díky horší remíze s modřickou první sestavou. Odpoledne to pak bylo dramatičtější. Ve vyrovnané třetí skupině byli tři kandidáti na dvě postupová místa, Modřice "B", Šacung "A" a Čakovice "A" (Mrákava s Pachmanem). Nakonec rozhodovalo až skóre z minitabulky vzájemných zápasů. Jediný míč dělil Modřice na prvním místě od druhého Šacungu, stejně tak jeden míč chyběl čakovickým, kterým tak zůstal v ruce Černý Petr. V poslední skupině se to zamotalo a nejlepší deblař české historie Bláha (dnes už 41-letý) spolu s Kokšteinem asi nepamatuje, kdy naposledy nevyhrál ani set. V posledním zápase narazil dnes už vsetínský P.Perun s košickým Ižolem na své oddílové spoluhráče (Gebel, Ifka), kterým stačil set na postup. Možné spekulace však pozdější vítězové turnaje odmítli rázně a soupeři dovolili uhrát jen devět míčů. Do čtvrtfinále tak Košické doprovodil Šacung "C".

Čtvrtfinále bylo zajímavé především tím, že v prvních třech zápasech vítěz prvního setu nakonec odcházel ze hřiště poražen. Přesně to se přihodilo karlovarskému áčku (Vanke, Bíbr, Chytra), které o dva body třetího setu přehrál černý kůň turnaje, Český Brod. I další zápas nedopadl pro favorita. Modřičtí Kop s Topinkou sice vyhráli první set, ale dva další už koncovka patřila třetí sestavě Šacungu. Ani třetí zápas se trendu nevymykl a modřická první sestava se ve druhém a třetím setu proti Makarovi s Řehákem ze Šacungu "B" oklepala a v prodloužení zkráceného setu se radovala z postupu do semifinále. Šacung měl ve hře ještě svou elitní sestavu s Doubravou a Stejskalem, ale tam už čtvrtfinálová statistika selhala. V prodloužení třetího setu zřejmě nejlepšího zápasu turnaje to pozdější vítězové z Košic zvládli.

2011_tcopraha_12Čtvrtfinálové zápasy trvaly i téměř půlhodinu, a tak nebylo divu, že turnaj nabral hodinový skluz. Ulevit pořadatelům se pomyslně rozhodli semifinalisté a jejich souboje zaostaly za těmi čtvrtfinálovými kvalitou i časem. První semifinále bylo soubojem těch, kteří rozhodně nepatřili mezi favorizované celky. Český Brod se ale před Šacungem "C", startujícím na divokou kartu pořadatele, nakonec musel sklonit. Druhé semifinále mělo favorita v košické sestavě a modřické duo ani v jednom z obou setů na něj nenašlo recept. V duelu o bronz to vypadalo na modřickou záležitost, ale Středočeši zvedli hlavu a dovedli zápas do třetího setu. V jeho prodloužení se ale přece jen prosadili hráči moravského celku.

Již zmíněné finále zahájili lépe P.Perun s Ižolem, první set uhráli v prodloužení. Jenže Ižol se dostal do problémů a pro křeče opustil hrací plochu. Do hry tak musel chtě nechtě náhradník, trenér Žigala. I druhý set dospěl do prodloužení, tentokrát ale set získali Ešner se Štěpařem. Třetí set naskočil zpět Ižol, ale jen dočasně. Do konce bylo ještě daleko, ale Perun byl neomylný a Žigala jej vůbec neobsluhoval špatně. V koncovce setu už si to rozesmátý lišák Žigala viditelně užíval a soupeř přes vší snahu s tím nic nebyl schopen udělat. Ale jeho zklamání trvalo jen chvilku.

2011_tcopraha_13"Naším cílem bylo postoupit ze skupiny. Zpočátku nám to vůbec nešlo, nedostali jsme se k ničemu, co jsme chtěli hrát. Nakopla nás až docela snadná výhra s Karlovými Vary, tam to nešlo Bláhovi a nám se začalo konečně dařit. Ve čtvrtfinále s Modřicemi byli Kop a Topinka favority. Prohráli jsme první set, pak jsme se zvedli a ve třetím setu David Ešner zlomově zavřel na bloku. V semifinále bylo velké překvapení, Český Brod, ale oni hráli předtím dobře. My si ale na ně věřili a povedlo se nám dodržet taktiku. Vyhráli jsme první set a ve druhém mi už soupeř připadal odevzdaný, tak jsme ho dodělali. Ve finále to byl boj. O naší porážce se rozhodlo ve třetím setu, kdy jsem za klíčového stavu odevzdal útok do Peruna, který neomylně bodoval. Pak jsem chyboval i na příjmu a byl konec. Jsem ale s druhým místem i předvedenou hrou spokojen," řekl devatenáctiletý hráč stříbrné sestavy LADISLAV ŠTĚPAŘ.

"Nadělil jsem si dvojitý dárek. První ten, že jsem se dožil té padesátky a druhý je dnešní vítězství. Že půjdu na hřiště a ještě k tomu ve finále, s tím jsem opravdu nepočítal. Trochu mě to mrzí, že Milanovi se přihodila zdravotní indispozice, ale užil jsem si to. Měl jsem to lehké v tom, že jako starý kozák už jsem neměl co ztratit, jen jsem mohl získat. Uvažuji teď o tom, že předám trenérské žezlo mladším a nanominuji se do sestavy. Uvidíme, co čas přinese," laškoval hrdina dne. Poté ale JAROSLAV ŽIGALA už vysvětloval, jak se věci mají. "Chystal jsem se opravdu skončit v minulém roce, ale přišli za mnou hráči a přemlouvali mě, ať pokračuji. Vzhledem k tomu, že jsme vyhráli Světový pohár v Nymburce, tak jsem v dobrém rozmaru souhlasil, že budu pokračovat."

Konečné pořadí turnaje:

1. NK DPMK Košice "A" (P.Perun, Ižol, Žigala)
2. SK Šacung VHS Benešov 1947 "C" (Ešner, Štěpař, Flaks)
3. TJ Sokol SDS Exmost Modřice "A" (Pelikán, Rosenberk)
4. Slavoj Český Brod (Cibulka, Janík, Sýkora)

Zpět