Lucie Vokáčová - "Vokáčové nohejbalové paradoxy"

14.03.2010 15:15

Vokáčové nohejbalové paradoxy Tisk
Napsal Martin Maršálek  |  Čtvrtek, 20.11.2008

2008_msz_10(Přerov) Jsou to paradoxy, ale takový je už zkrátka sport. Nejlepší česká singlistka LUCIE VOKÁČOVÁ (Slavoj Český Brod) na předchozím světovém šampionátu žen dokázala jako první přerušit dosavadní nadvládu Rumunky Pauny, ale porazit jí v přímém souboji nedokázala. Tuto černou práci tehdy zvládla Slovenka Viňanská, zlato však brala česká hráčka. Letos po viróze se zotavující Vokáčová konečně Rumunku porazila. Jako by se Paunina aura za tuto smělost mstila, i v tomto případě se její přemožitelka zlata nedočkala.

Nová královna této disciplíny se jmenuje Boglárka Lepsényiová a obléká dres zelenobíločervený dres. Sílu vycházející hvězdy uznával i trenér Lošťák, který jí ve svých prognózách pasoval do role největší kandidátky na zlato. Její formu na světovém šampionátu si česká reprezentantka otestovala již v základní skupině a ve dvou setech na ní uhrála jen třináct bodů. Do semifinále tak Vokáčová šla ze druhého místa proti vítězce druhé skupiny, staré známé Dorině Pauně. Jako vždy její nepříjemný defenzivní styl dělal české singlistce problémy, ale obhajující Vokáčová šla tvrdě za svým a téměř dvakrát starší Paunu poslala do boje o bronz. Ve finále ovšem Vokáčová už neměla sil nazbyt a podruhé s Maďarkou vstoupila do stejné řeky. 

 

Lucko, i přes tvou snahu na tobě byla patrná zdravotní nepohoda. Co to způsobilo?

Popravdě, před měsícem jsem chytila nějaký vir, ještě ve středu jsem brala antibiotika. Myslela jsem si, že už jsem v pořádku. Jedině mě trápil kašel, jinak jsem se cítila v pohodě.

Nemyslíš si, že to ovlivnilo negativně tvůj výkon?

Určitě ne.

2008_msz_11Pro obhájce titulu asi není příjemné prohrát už ve skupině?

Povedlo se mi to s Maďarkou. Věděla jsem, že ona bude ve finále. Spíše jsem pochybovala, zda tam budu já. Minulý rok jsem celý nehrála, protože jsem měla zdravotní problémy. Letos jsem byla na turnaji v Maďarsku a jak s Maďarkou, tak s Rumunkou jsem tam prohrála. Věděla jsem, jak na tom obě jsou, snažila jsem se na ně připravit. Jenže od té doby se Maďarka hodně zlepšila, za ty čtyři měsíce udělala kus práce.

Dorina Pauna. To jméno ti asi moc dobře nezní. Teď si jí ale dokázala v důležitém semifinále konečně porazit.

Přesně tak. Dorinu jsem porazila úplně poprvé a moc mě to těší. Měla jsem z ní komplex, i dneska ráno jsem šla do hry s tím, že na ní mám, ale pořád tam někde dole bylo to, že jsem nad ní v životě nevyhrála. Kolikrát ty naše zápasy byly hodně kvalitní, hodně dobře jsem hrála, ale prostě jsem jí nikdy nedokázala porazit. Dneska poprvé a jsem za to moc ráda.

Proč právě dnes? Co rozhodlo o premiérové výhře?

Hrála jsem svojí hru, ale na druhou stranu jsem hrála zodpovědněji než včera ve skupině s Maďarkou. Nesnažila jsem se dát ze všeho bod, když to nešlo, tak jsem se snažila to udržet. A hlavně jsem hrála, to co umím, co trénuji.

I ve finále tě s Maďarkou čekal specifický defenzivní styl. Jak se ti hraje proti hráčkám, které praktikují tento herní styl?

Takový styl mi vůbec nesedí, podle mě to ani není nohejbal. Nohejbal je to, co hraji například já a ony to jen překopávají a udržují ve hře. Hrají to zezadu a když hrají mezi sebou, tak záleží jen na tom, kdo méně zkazí. Není to o tom hezkém nohejbalu, co se i v singlu dá ukázat. Mají to o tom, kdo to dá níž nad sítí, kdo to dá víckrát přes síť. Já jsem ráda za to, co hraji a nechci se přizpůsobovat jejich hře. Dnes jsem se přesvědčila, že i tu Dorinu dokáži svou hrou porazit a nemusím se jí přizpůsobovat.

2008_msz_12Věřila jsi si před finále, že Maďarce vrátíš porážku ve skupině?

Já jsem hrozně chtěla. Fakt jsem moc chtěla. Já jsem to nebrala, že jsem s ní předtím prohrála, ale že máme před sebou nový zápas a že to bude jinak. Snažila jsem se odevzdat maximum, zbytečně nekazit. Nechtěla jsem se podřídit její hře, ale to bych asi stejně nezvládla, to by dopadlo katastrofálně. Takhle si myslím, že jsem odvedla slušný výkon, bohužel ona byla lepší.

Čemu soupeřka vděčila za výhru?

Ona má výborné pole, je prostě všude, hodně zlepšila servis. Na to jsem nebyla připravená. Nezažila jsem ještě, aby holka takhle v singlu podávala. Dlouhý prudký servis, k tomu rychlejší povrch. Zaskočilo mě to už ve skupině, teď jsem na to už byla psychicky připravená a ulítly mi jen asi dva příjmy. Hlavně ale ona měla lepší pole a nekazila.

Byla správně zvolená taktika na tento zápas s ohledem na předchozí zápas ve skupině?

Tak určitě, ono co k tomu více. Pro finále jsme změnili servis. Řekli jsme si jasně, co dělat.

Obhajoba se nepovedla, mrzí tě to hodně?

Mrzí, hodně mě to mrzí.

Neodradí tě stříbro od nominačních bojů na další šampionát?

Pořád si myslím, že je co trénovat, co zlepšovat a chci ještě ty holky dál trápit.

Zpět