I. liga: Tři adepti na dvě místa v play-off

06.09.2012 08:28
Napsal Ladislav Barák  |  Úterý, 04.09.2012

2012_1liga_13_01(Bělá, České Budějovice, Aš, Janovice) Český Brod i České Budějovice se už můžou připravovat na play-off. Své soupeře ale ještě neznají. O zbylá dvě místa mezi nejlepší čtyřkou se totiž v závěrečném kole poperou Přerov, Žďár nad Sázavou a Start Plzeň. První dva jmenované celky se utkají v přímém souboji a Žďáru k jistotě postupu stačí uhrát v Přerově bod. Oba týmy budou zároveň vyhlížet konečný stav z Českého Brodu, kam přijede Plzeň. Ta musí na hřišti lídra tabulky vyhrát, pokud se nechce ohlížet na výsledek z Přerova. V případě remízy musí Západočeši doufat ve vítězství Žďáru nad Sázavou. Pokud celek z města piva prohraje, pak postoupí oba moravské týmy.

I. liga: 12. kolo

SK Bělá - TJ Start VD Plzeň  4:6

Východočeši nedokázali v hale v Chrasti zlomit torzo plzeňské sestavy a definitivně se připravili o šanci navázat na svou loňskou účast v play-off. Ani Bělá nenastoupila v kompletním složení a navíc jen těžko hledala recept na překonání zkušeného Miksana v dresu hostů. Kapitána Startu sice pokořila posledním míčem hned v úvodním zápase čerstvě sestavená dvojice Rožek, Červinka, jenže jeho další čtyři body se ve zbývajícím průběhu utkání ukázaly jako klíčové. Do stavu 2:2 byly šance obou soupeřů vyrovnané, jenže nepárová část patřila Západočechům, jejichž dvoubodový trhák se ukázal jako rozhodující. Rožkova formace sice ještě snížila, jenže v dalším zápase domáci promarnili dva mečboly, Plzeňané nabídnutou šancí nepohrdli a závěr střetnutí už kontrolovali. Díky vydřeným dvěma bodům tak stále mohou doufat v účast v play-off. K jistotě však potřebují zvítězit v posledním kole na hřišti Českého Brodu, a to se letos zatím povedlo právě pouze jejich sobotnímu protivníkovi z Bělé.

Sestava domácích: Kapitola M., Rožek, Červinka, Petr, Rabas, Sedliak, Němec, Kašpar, Remeš. Sestava hostů: Miksan, Holý, Nozar, Bořánek, Kliment, Pivnička.

Hrající trenér Bělé ALEŠ RABAS: „Hosté vyhráli zaslouženě. Více bojovali a narozdíl od nás zachovali klid v koncovkách setů. Na naší straně zahráli dobře jenom Rožek a Červinka. Oslabenou  Plzeň vedl opět skvělý Miksan."

Hráč Plzně VLADIMÍR KLIMENT: „S Bělou jsme sehráli jako tradičně vyrovnané utkání. Vyhrát mohly oba týmy, ale my jsme k tomu měli dnes trochu blíže. Pochvalu za svůj výkon zaslouží zejména Tomáš Bořánek, jenž vyhrál všechny své zápasy. A také mladík Petr Pivnička, na němž ležela hlavní zodpovědnost v souboji třetích dvojic, které nakonec převážilo utkání v náš prospěch."

2012_1liga_13_02TJ Dynamo České Budějovice - PKS okna Žďár nad Sázavou  5:5

Pro oba týmy velice důležitý duel - České Budějovice si potřebovaly udržet své výhodné postavení do play-off, naopak hosté z Vysočiny o jistotu play-off bojovali a potřebovali k ní získat oba body. Žďár rozehrál utkání lépe a zásluhou dvojice Hron, Srba se ujal vedení. Za domácí odpověděli v zápase plném zvratů Ryneš s Matějkou a na dlouhou dobu sebrali protivníkovi vítr z plachet. Jihočeši s přehledem zvládli obě trojice i třetí dvojici a rázem byl na světě jejich komfortní náskok 4:1. Nápor Dynama zastavil v singlu Hron, ale v nervózní koncovce první odvetné trojice, ve které se hosté hodně zlobili na oba rozhodčí, si Českobudějovičtí zajistili minimálně bod. O ten druhý je připravil bídný závěr utkání. Hostující celek zvednul hlavu, v souboji druhých trojic vydřel korekci skóre a obě dvojice Žďáru poté zvládly nelehkou úlohu a dovedly střetnutí do smírného konce.

Sestava domácích: Ryneš, Vondrášek, Fík, Karvánek, Chalupa, Matějka, Kozel. Sestava hostů: Hron, Krátký, Nejedlý D., Nejedlý L., Srba, Paul, Průcha, Staněk.

Vedoucí družstva Českých Budějovic JAN VONDRÁŠEK: „Utkání pro nás bylo takovou malou přípravou na play-off. Bohužel jsme nemohli vyzkoušet sestavy do závěrečné části, jelikož se nám zranil kapitán Musil. Přestože nenastoupil, odehráli jsme vcelku dobré střetnutí, ve kterém nám nám hrubě nevyšel konec, ale bod bereme. V posledním duelu v Aši chceme potvrdit druhé místo v tabulce a připravit se na dalšího soupeře."

Trenér Žďáru nad Sázavou MILAN PIVNIČKA: „Čekal jsem, že zápas s Českými Budějovicemi bude vyrovnanou bitvou, ale chtěli jsme vyhrát a zajistit si pla-off už v tomto kole. Bohužel nepodařilo se. Nakonec musíme být za remízu rádi, protože ze stavu 4:1 pro domácí jsme utekli hrobníkovi z lopaty. V utkání byly dva rozhodující momenty - naše prohraná druhá dvojice, která odstartovala šňůru bodů domácího týmu a dále špatné rozhodnutí rozhodčích v koncovce první odvetné trojice, které v nás zanechalo velký pocit křivdy a neuvěřitelně nás nakoplo. K jistotě play-off nám tedy chybí poslední bod do tabulky. Pro jeho zisk uděláme v posledním zápase v Přerově všechno."

2012_1liga_13_04TJ Jiskra Aš - TJ Spartak MSEM Přerov  2:6

V poprázdninové premiéře se domácí museli obejít bez Karla Bláhy staršího, kterému skončilo hostování. Moravané postrádali hned kvarteto hráčů, povinnost jim však velela zvítězit. Tedy v případě, že si chtěli podržet šanci na účast v play-off. Hned v první dvojici jim však matadoři Hlaváček s Čermákem dali na srozuměnou, že je v nejzápadnějším výběžku Čech nečeká procházka po červeném koberci. I přesto začali Přerovští v následujícím průběhu utkání potvrzovat roli favorita a po čtyřech třísetových výhrách v řadě si lopotně vypracovali rozhodující náskok. Zklamané domácí, kterým koncovky třetích setů doslova protékaly mezi prsty, se ještě pokusil v singlu nabudit suverénní Čermák, ale to bylo poslední vzepjetí Jiskry. Obě trojice Hanáků své soky v odvetách jednoznačně přejely a pečetily očekávané vítězství hostů. Aš se už může chystat na play-out, kde se střetne s Bělou.

Sestava domácích: Čermák, Hlaváček, Myška, Rada, Bláha ml., Vasilečko, Kříž T., Kříž R. Sestava hostů: Miklík O., Pavelka, Štefan, Šlézar, Šilhavý, Zvoníček, Doležel.

Vedoucí družstva Aše LUBOMÍR CHYNORANSKÝ: „Po prázdninách jsme sehráli neštastné utkání. Výsledek vypadá jednoznačně, ale průběh takový nebyl. Naše první dvojka nezaváhala a jasně zvítězila. Pak bohužel následovala šňůra čtyř zápasů za sebou, kdy jsme prohráli vždy 1:2 na sety a o výsledku bylo prakticky jasno. Čermák se ještě pokusil o zvrat a v singlu snížil, na víc jsme se už ale nezmohli."

Hrající trenér Přerova ONDŘEJ MIKLÍK: „Věděli jsme, že v Aši musíme vyhrát, abychom se ještě mohli probojovat do první čtyřky. Ze základu ale chyběli Zemánek, Tomáš Miklík, Müller a Blažek. Tyhle hráče  ovšem špičkově nahradili borci z béčka Štefan a Zvoníček, kteří podali takřka bezchybný výkon. Začlenili se výborně jak ve trojicích, tak ve vložené dvojici, kde připsali cenný bod. Tím jsme se dostali do vedení 4:1 a to byl zlomový okamžik. Domácí snížili naše vedení v singlu, ale to bylo z jejich strany vše. Vítězství jsme si již nenechali uniknout. Na poslední rozhodující utkání se všichni těšíme."

2012_1liga_13_03NK Janovice - TJ Slavoj Český Brod  4:6

Domácí sužují problémy se sestavou po celou sezonu a doslova slepovat ji museli i tentokrát. K dlouhodobě zraněnému Franicovi se přidali Růžička, Šizling i Josef Podstatný. Naopak Českobrodští jsou letos, až na dva předprázdninové výpadky, v herní pohodě. Tu si přenesli i na janovický kurt. A vydržela jim dlouho. Ve čtyřech úvodních zápasech povolili Západočechům jediný set a mnozí z diváků se možná v předtuše brzkého konce začali chystat k odchodu. Jenže i domácí se měli dočkat alespoň dílčího zmrtvýchvstání. Jejich vzdor zahájili Macura s Cibulkou ve třetí dvojici a druhý bod na konto posledního týmu tabulky přidal singlista Bohatý. Středočeši se najednou nestačili divit, jak se z jasné záležitosti stává drama. Obě domácí trojice se svezly na vítězné vlně a bylo srovnáno. Happy end ale Janovice nečekal. Lídr tabulky totiž pochopil včas, že musí přepnout na vyšší rychlost. Cmíral s Cibulkou i Kaděra s Janíkem se ani v odvetných dvojkách nemýlili a nakonec zajistili hostům dva body, které jim daly definitivu prvního místa po základní části.

Sestava domácích: Bohatý, Turek, Macura, Vyskot, Podstatný Ji., Cibulka, Bytel. Sestava hostů: Vokáč, Cibulka, Cmíral, Kaděra, Voldřich, Chuchla, Janík, Sýkora.

Vedoucí družstva Janovic VLADIMÍR KASÍK: „Hosté se nechali ukolébat jasným vedením 4:0 a umožnili nám vyrovnat. Do hry nás dostal výborný výkon Macury a mladíka Cibulky ve třetí dvojici i perfektní singl v podání Bohatého. V odvetných trojicích musím vyzdvihnout perfektní výkon nestárnoucího Jiřího Podstatného. V závěrečných dvojicích bohužel Český Brod zabral naplno a na naší straně se projevila scházející fyzička a tréninkové manko Bohatého s Turkem. Celý duel se hrál za slabého, ale vytrvalého deště, a proto je nutno poděkovat za perfektní výkon oběma rozhodčím i divákům, kteří vydrželi u čtyřhodinového maratónu až do konce."

Hrající trenér Českého Brodu MARTIN JANÍK: „Začátek utkání byl ze strany domácích vlažný. Vloženou dvojicí nastartovali obrat, ale naštěstí nás podržely zkušené hlavní dvojice, a tak jsme střetnutí vyhráli. S výkonem nejsem spokojen, nemělo by se nám stávat, že vypneme uprostřed utkání a necháme soupeře srovnat stav."

 

Zpět