I. liga: O extraligu si zahrají Český Brod a Přerov

01.10.2012 08:17
Napsal Ladislav Barák  |  Úterý, 25.09.2012

2012_1liga_po2_01(Přerov, Plzeň, Aš, Janovice) Všechny série nadstavbové části první ligy skončily po dvou odehraných utkáních. Ve finále se můžeme těšit na dramatický a vypjatý souboj mezi Českým Brodem a Přerovem. Vítěz si pro příští rok zajistí příslušnost k extraligové elitě. O záchranu ve druhé nejvyšší soutěži si to rozdají celky ze západu Čech - Aš a Janovice. Ostaním týmům ligová sezona skončila a můžou zvolna chystat zimní přípravu.

I. liga: SEMIFINÁLE PLAY-OFF

TJ Spartak MSEM Přerov - TJ Dynamo České Budějovice  5:4 (konečný stav série 2:0)

Jihočeši byli na začátku střetnutí duchem nejspíš ještě někde na cestě. Jeho první polovinu totiž totálně prospali a za stavu 4:0 pro Spartak to vypadalo, že konec utkání i celé série je za dveřmi. Jenže víko „rakve", která za nimi téměř zaklapla, dokázali Českobudějovičtí ještě otevřít a mnoho nechybělo, aby z ní vylezli úplně. Jejich probuzení odstartoval v singlu Vondrášek, který ve třetím setu zlomil Zemánka. A najednou bylo hostů plné hřiště. Ryneš s Chalupou, Fíkem a střídajícím Kozlem přidali po vítězství nad Pavelkou a bratry Miklíkovými druhý bod na konto Dynama a o třetí se postarala Musilova trojice. A aby toho nebylo na Přerovské málo, tak ztratili i první odvetnou dvojici. Na ukazateli skóre svítiy dvě čtyřky a Hanáci se ocitli v těžké depresi. „Před posledním zápasem byli hosté na koni. Musel jsem si tedy svolat celý tým do kruhu, hlasitě vyjádřit své emoce a družstvo do závěrečného boje patřičně namotivovat," popsal svůj nutný zásah do utkání domácí kapitán ROBIN DOLEŽEL. Jeho domluva přinesla ovoce. V prvním setu posledního deblu pohrdli hostující Musil s Kozlem dvěma setboly, set ztratili nejtěsnějším poměrem a navlas stejným skóre prohráli v duelu se Zemánkovou dvojicí i ten druhý. Přerov mohl slavit po divokém průběhu postup. „Výsledek střetnutí odpovídá jeho dramatickému průběhu, ale chybělo málo a misky vah mohly být nakloněny na opačnou stranu," přiznal Doležel.

Sestava domácích: Pavelka, Miklík O., Miklík T., Doležel, Zemánek, Štefan, Šlézar. Sestava hostů: Musil, Ryneš, Vondrášek, Fík, Chalupa, Matějka, Kozel.

Kapitán Přerova ROBIN DOLEŽEL: „Kdyby se nám podařilo vyhrát singl a ukončit tak zápas za stavu 5:0, tak bych chválil celý tým až do nebes. Ovšem to, co se začalo dít po prohraném singlu, bylo naprosto nepochopitelné. Nic se nedařilo a soupeř byl čím dál více na koni, i když právě on měl být pod tlakem, protože musel vše vyhrát. Před závěrečnou dvojicí byl náš celek takřka na dně, a tak jsem byl nucen nějak zasáhnout. To se také stalo, a já pevně věřím, že i tohle pomohlo ke konečné těsné výhře. Na rozdíl od minulého utkání hostující hráči netvořili téměř žádné chyby, proto se jednalo o velice vyrovnaný souboj až do posledního míče. Oba týmy si okusily, jaké to je, odrazit se ode dna."

Vedoucí družstva Českých Budějovic JAN VONDRÁŠEK: „Utkání jsme začali velice špatným výkonem všech sestav. Jakoby nám chyběla bojovnost a odhodlání, se kterými jsme do Přerova jeli. Po vítězném singlu jsme se ale dokázali neskutečně zvednout a ukázali jsme, že jako tým dokážeme bojovat. Bohužel nám štěstí v posledním zápase nešlo naproti. Ačkoliv jsme nakonec prohráli, musím celý tým za uplynulou sezonu pochválit. Kdyby mi někdo před začátkem soutěže řekl, že skončíme na třetím místě, asi bych se mu zasmál. Sezonu hodnotím jako úspěšnou a přeji Přerovu, ať se mu ve finále daří."

2012_1liga_po2_02TJ Start VD Plzeň - TJ Slavoj Český Brod  2:5 (konečný stav série 0:2)

Až do poloviny střetnutí se Plzeňané rvali o naději o vítězství a odpadli až v odvetných zápasech. Hned na začátku se prosadila jejich nově složená dvojice Miksan, Kliment. Bylo to v průběhu celé semifinálové série poprvé a zároveň naposledy, co se Západočeši dostali do vedení. Hosté kontrovali jednoznačnou výhrou Cibulky s Cmíralem a pak si Cibulkova trojice ve třech setech poradila s Miksanem, Giertlem a Bořánkem. Zásluhou Klimentovy trojice se Šváchou a Nozarem domácí dorovnali skóre, víc jim však favorizovaní Středočeši nedovolili. „Hosté se už poté plně zmocnili své role favorita a utkání dotáhli do vítězného konce," potvrdil VLADIMÍR KLIMENT, jenž se podílel na obou bodech Plzně. Rozhodující ofenzivu Českého Brodu zahájil v singlu Sýkora, kterému domácí Miksan úspěšně vzdoroval jen ve druhém setu. Cmíralova trojka přidala bez většího odporu protivníka čtvrtý bod a výsledek pečetila Cibulkova trojice s Chuchlou, Sýkorou a střídajícím Líbalem. Vítěz základní části soutěže si tak podle očekávání zahraje finále play-off.

Sestava domácích: Miksan, Giertl, Nozar, Švácha, Bořánek, Kliment. Sestava hostů: Cibulka, Cmíral, Chuchla, Janík, Červenka, Sýkora, Líbal.

Hráč Plzně VLADIMÍR KLIMENT: „Věděli jsme, že Brod je silný soupeř a bude těžké jej porazit. V utkání jsme odvedli kvalitní výkon, který však bohužel na výhru nestačil. Na naší straně si mi líbilo zejména vystoupení Klimenta, který zařídil oba naše body. Pochvala a dík však patří celému mužstvu nejen za toto utkání, ale za celou sezonu, kterou jsme tímto střetnutím uzavřeli."

Hrající trenér Českého Brodu MARTIN JANÍK: „Do Plzně jsme přijeli v neúplném počtu bez Kaděry, Vokáče a Voldřicha. Jsem spokojen, že jsme i přes hodně mizerný výkon dokázali postoupit do finále play-off. Na straně domácích zahrál výborně Kliment. Ve finále už budeme kompletní a uděláme maximum, abychom porazili Přerov, hlavně u nich."

SEMIFINÁLE PLAY-OUT

2012_1liga_po2_03TJ Jiskra Aš - SK Bělá  2:5 (konečný stav série 0:2)

Jasná převaha ve trojicích dovedla nohejbalisty Bělé k vítězství v semifinále play-out proti Aši. V celé sérii neztratili ani jedinou. Odvetný duel na západě Čech začal výhrou zkušené domácí dvojice Hlaváček, Čermák, která se po ztraceném prvním setu na kurtu „našla" a Petra s Goldou nakonec udolala. „Čermák výborně četl hru a Hlaváček chytře zakončoval. My jsme nedovedli na domácí hru správně zareagovat,"  poznamenal hrající kouč hostů ALEŠ RABAS.  Pro zhruba čtyři desítky diváků to však byla jedna z mála chvil, kdy se mohli z výkonu ašských barev těšit. Otěže střetnutí totiž převzali Východočeši. Rožek s Červinkou srovnali a ve trojicích domácím nepomohlo ani zamíchání se sestavami. „Soupeři roztrhli zkušené hráče Čermáka s Hlaváčkem a zpočátku jim taktika vycházela i díky přispění naší špatné obrany. Ke konci setu jsme se ale oklepali a skóre otočili ve svůj  prospěch. Pár chycených útoků nám zvedlo sebedůvěru a opět vynikající Petr nekompromisně trestal. Prohraný set domácí hráče zlomil. Ve druhé sadě kupili jednu chybu za druhou. Naše první trojka si tak mohla vychutnat vítězství. I naše druhá formace na Čermákovu sestavu vlétla. Vynikající obranou a blokem jsme domácí k ničemu nepustili. Pokračovat ve stejném tempu se nám ale nepodařilo ve druhém setu.  Ašští okamžitě nabídnutou šanci využili a zisk druhého setu si pohlídali i šikovným neustálým vytloukáním bloků. Probudili se i fanoušci. Ze ztráty druhé sady jsme se však sebrali. Dvěma bloky ve třetím setu jsme šli hned do vedení, soupeř znervózněl a nebyl už schopen  nebezpečně zakončit," popsal průběh obou trojic trenér Bělé. Jiskra sice korigovala spolehlivým Čermákem v singlu, ale odvetné zápasy trojic se nesly v podobném duchu jako na začátku.

Sestava domácích: Čermák, Hlaváček, Myška, Bláha ml., Kříž R., Kříž T., Vasilečko, Rada. Sestava hostů: Rožek, Červinka, Remeš, Rabas, Kašpar, Kapitola M., Golda, Petr, Němec.

Vedoucí družstva Aše LUBOMÍR CHYNORANSKÝ: „Druhé barážové utkání v Aši nám také nevyšlo. Odpor jsme kladli jen na začátku a opět v singlu. Hosté zahráli velmi dobře a po bojovném výkonu zaslouženě vyhráli. Jejich tahounem byl tentokrát Rožek, na naší straně lze pochválit pouze Čermáka, který získal dva body. Celou sérii rozhodly zápasy trojic, ze kterých máme hrozivé skóre 0:7. Bělá byla prostě nad naše síly. Pokusíme se zachránit první ligu ve druhém kole baráže proti Janovicím."

Hrající trenér Bělé ALEŠ RABAS: „Do Aše jsme jeli sérii ukončit a zachovat v Bělé první ligu, což se nám podařilo. Play-out nás zastihlo v lepší formě, než domácí tým. Obě jasná vítězství to jen potvrzují. Kdybychom však podobně zodpovědně hráli i v základní části, tak jsme v první čtyřce nemohli chybět. Chtěl bych ještě zmínit oba rozhodčí Dutku a Vanyu, kteří řídili celé utkání bezvadně."

2012_1liga_po2_04NK Janovice - PKS okna Žďár nad Sázavou  4:5 (konečný stav série 0:2)

Macura versus Žďár nad Sázavou. Tak se dá zjednodušeně popsat utkání v Janovicích. Domácí kapitán totiž čtyřmi vybojovanými body držel svůj tým ve hře o vítězství až do poslední dvojice. Odveta měla jiný ráz než souboj na Vysočině. Hosté na začátku dvakrát vedli, ale Macurovy sestavy dokázaly pokaždé odpovědět. První vrchol střetnutí přišel v mimořádně kvalitním singlu, kde na janovického tahouna nestačil ani reprezentant v této disciplíně Hron a Západočeši poprvé byli poprvé nahoře. Paulova trojice dorovnala skóre, ale když trio Macura, Josef Podstatný a Turek připsalo po jednoznačné výhře nad Průchovou sestavou na domácí konto čtvrtý úspěch, dělil Janovické od vítězství jediný bod. Jenže na ten už nedosáhli. Krátký s Paulem opět dotáhli a rozhodovala tak poslední dvojice, kde mohli Macura společně s Turkem dokonat dílo zkázy. „V nejlepším zápase dne však předvedli na naší straně Hron se Srbou excelentní úvod a hned od začátku se dostali do výrazného vedení, které dokázali udržet až konce prvního setu. Druhý set už byl daleko vyrovnanější, v jeho koncovce však naše dvojice odskočila o dva body a náskok udržela až do konce," ohlédl se za rozhodujícími momenty trenér Žďáru MILAN PIVNIČKA. Domácí kapitán tak odešel z kurtu poprvé poražen, a to hostům stačilo k tomu, aby si zapsali rozhodující vítězství v sérii.

Sestava domácích: Turek, Macura, Vyskot, Franic, Podstatný Ji., Podstatný Jo., Cibulka. Sestava hostů: Hron, Krátký, Nejedlý D., Nejedlý L., Paul, Průcha, Srba, Brychta.

Vedoucí družstva Janovic VLADIMÍR KASÍK: „Velmi kvalitní střetnutí ozdobené singlem v podání Macury a hostujícího Hrona. Singlem, který by kvalitou spíše patřil do bojů o titul v extralize. Výsledek celého utkání stál prakticky na kapitánovi Macurovi, který předvedl své nejlepší vystoupení sezony. Bohužel pátý bod v posledním zápase dvojic už nepřidal a další hráči, i přes velké zlepšení, bod neudělali. Celé play-out tedy z našeho pohledu rozhodne série s Aší."

Trenér Žďáru nad Sázavou MILAN PIVNIČKA: „S výsledkem jsem samozřejmě spokojen, s předvedenou hrou však nikoliv. V průběhu utkání jsme se nedokázali prosazovat proti formacím, kde nastoupil jednoznačně nejlepší hráč soupeře Macura, ale i se slabšími sestavami Janovic jsme chvílemi měli problém. Když domácí kapitán porazil Hrona i v singlu, bylo nám jasné, že pokud Macuru aspoň jednou neudoláme, odjedeme poraženi. Tento úkol splnili Srba s Hronem v poslední dvojce, když podali skvělý výkon, za který zaslouží pochvalu. Macuru s Turkem porazili přesvědčivě a zajistili nám celkové vítězství. Nicméně naše konečné páté místo v lize beru spíše jako neúspěch, cílem byla účast v play-off, která nám bohužel protekla mezi prsty v posledním kole základní části."