I.liga: Bláhovo kouzlo zafungovalo

11.04.2012 21:22
I.liga: Bláhovo kouzlo zafungovalo Tisk
Napsal Ladislav Barák  |  Středa, 11.04.2012

2012_1liga_01_01(Aš, Přerov, Žďár nad Sázavou, České Budějovice) Tři vyrovnané bitvy do posledního míče a poměrně pohodové vítězství favorita z Českého Brodu. Úvodní kolo druhé nejvyšší soutěže naznačilo, že o místa v play-off vzplane od začátku tuhý boj a první liga se bude moci pochlubit lepší kvalitou než loni. Pro nohejbalového fanouška jen dobře.

 I.liga: 1. kolo

TJ Jiskra Aš - TJ Start VD Plzeň  6:4

V dresu Aše se poprvé představily všechny zimní posily, včetné té nejblyštivější - Karla Bláhy staršího. Naopak Plzeňané dorazili do nejzápadnějšího koutu země bez smečaře Šika. I tak byli v utkání favority a tuhle pozici také do poloviny střetnutí potvrzovali. Když hostující kapitán Miksan „smázl" v singlu domácího Čermáka, vedl Start už 4:2 a vypadalo to, že si pohlídá vítězství. Jenže Jiskra souboj nezabalila. V následujících čtyřech zápasech povolila soupeři uhrát jediný set a po skoro dvouletém čekání si mohla vychutnat pocit vítězství.

Sestava domácích: Čermák, Bláha st., Bláha ml., Myška, Hlaváček, Vasilečko, Rada. Sestava hostů: Miksan, Holý M., Nozar, Švácha, Bořánek, Giertl, Pivnička.

Vedoucí družstva Aše LUBOMÍR CHYNORANSKÝ: „Vyhráli jsme prakticky ztracené utkání. Nezměrná bojovnost všech hráčů, vůdčí schopnosti Karla Bláhy staršího a dobré stmelení zkušených s nastupujícím mládím, to byly důvody našeho vítězství. Dalším hráčem byli výborní diváci, kteří se nechali strhnout výborným závěrem utkání, neskutečně povzbuzovali a velmi nám pomohli. Pochválil bych bez výjimky celý tým za obětavost, speciálně vyzdvihnout však musím tahouna mužstva Karla Bláhu staršího. Úvod soutěže byl fantastický, je to však jenom začátek a tento výkon musíme potrdit i v dalších kole. Příště zajíždíme na hřiště favorita soutěže do Českého Brodu. Tam uvidíme, jak jsme na tom."

Vedoucí družstva Plzně JIŘÍ MIKSAN: „Do Aše jsme odjeli bez Honzy Šika a Ládi Klimenta, kteří měli zdravotní problémy. Střetnutí v místní tělocvičně se nám herně velmi nepovedlo. Z naší strany tam bylo příliš mnoho nevynucených chyb, jež v důležitých momentech utkání rozhodly. Zlomový moment přišel po singlu, kdy jsme nedokázali duel definitivně zlomit v náš prospěch. Musím sportovně uznat, že družstvu Aše velmi vypomohl Karel Bláha, bez kterého by utkání, i bez našich absentujících opor, bylo nejspíš v naší režii."

TJ Spartak MSEM Přerov - SK Bělá  5:5

V uplynulé sezoně se oba soupeři přetahovali o čtvrtou příčku, zaručující účast v play-off. Šťastnější byla Bělá. Teď se oba celky potkaly hned v prvním kole a Přerovští chystali odvetu. Povedla se jim však jen napůl a nakonec mohou být rádi za remízu. Východočeši si totiž na Hané počínali velmi sebevědomě a prakticky od začátku diktovali tempo utkání. Dařilo se jim hlavně ve trojicích a postupně se dostali do komfortního vedení 5:2. Teprve pak se Spartaku podařilo odčarovat kouzlo hostujících trojic a a začal dohánět skoro ujetý vlak. Díky zvládnutým závěrečným deblům si může zapsat do tabulky alespoň bod.

Sestava domácích: Miklík O., Miklík T., Pavelka, Blažek, Doležel, Zemánek, Šlézar, Ertelt. Sestava hostů: Kapitola J., Kapitola M., Rožek D., Petr, Červinka, Remeš, Rabas, Horáček, Kašpar, Němec.

Hrající trenér Přerova ONDŘEJ MIKLÍK: „Utkání se začalo vyvíjet podle našich představ, když Pavelka se Zemánkem  porazili zodpovědným výkonem hostující dvojici. Druhý zápas jsme bohužel ztratili v koncovkách obou setů. V obou trojicích byl soupeř znatelně lepší na útoku a výborně bránil, nám se naopak nedařilo ani jedno. O osudu vložené dvojice bylo prakticky jasno, když se v prvním setu zranil hostující M. Kapitola. Souboj v singlu pro sebe rozhodl Rožek poté, co odvrátil tři mečboly. Nám se pak navíc ve trojici zranil Zemánek. I přesto jsme tušili, že hostům docházejí síly a cítili šanci získat alespoň remízu. To se nám nakonec povedlo. Se ziskem prvního bodu jsem docela spokojen, ale s předvedenou hrou nikoli. Jsem ale přesvědčen, že se naše výkony budou zlepšovat každým kolem."

Hrající trenér Bělé ALEŠ RABAS: „V prvním mistrovském utkání této sezóny nám chyběli Golda, Miloš Rožek a nemohl nastoupit ani Kašpar. I přesto jsme vedli už 5:2. Pak nás ale ve trojici zdrtil svým útokem dobře hrající domácí Pavelka. Naše první dvojka Jiří Kapitola, David Rožek poté smolně ztratila úvodní set a ve druhém už sílu na zvrat nenašla. I naše druhá dvojice Červinka, Petr po prohraném prvním setu celý druhý set vedla a držela šance na celkové vítězství. Závěr ale nezvládla a domácí srovnali na konečných 5:5. Je velká škoda, že jsme ve férově odehraném klání nedosáhli na oba body."

2012_1liga_01_03PKS okna Žďár nad Sázavou - NK Janovice  5:5

Lepší vstup do utkání si hosté asi nemohli přát. Obě jejich dvojice své zápasy s přehledem zvládly a nasměrovaly Západočechy k bodovému zisku. Domácí stáhli janovický náskok teprve v nepárové části střetnutí, když jim pomohlo střídání ve třetí dvojici a jejich největší zbraň - singl v podání Karla Hrona. Janovice se tentokrát mohly opřít o duo Macura, Turek, které si podrželo stoprocentní úspěšnost a ještě dvakrát přivedlo v odvetách hosty do vedení. Jenže Žďár dokázal pokaždé odpovědět a odměnou mu byl získaný bod.

Sestava domácích: Hron, Srba, Paul, Krátký, Nejedlý L., Staněk, Sobotka, Brychta. Sestava hostů: Turek, Macura, Bohatý, Růžička, Nedelkov, Vyskot, Cibulka.

Trenér Žďáru MILAN PIVNIČKA: „Vzhledem k našim hráčským absencím, bych před utkáním bral remízu všemi deseti. Hosté však také nepřijeli kompletní, proto tento výsledek beru trošku jako zklamání. Dobře jsme se prezentovali v prostřední části hry - zvládli jsme třetí dvojici a singl. V zápasech trojic jsme dva vyhráli a dva prohráli, což vzhledem ke kvalitám Janovic beru jako úspěch.  Nicméně první odvetnou trojici jsme mohli zvládnout i lépe, vždyť za stavu 9:9 ve třetím setu jsme byli na útoku... S čím ale nemůžu být spokojen, to je naše skóre v párových dvojicích, kde jsme ze čtyř možných bodů získali jen jeden. Zde vidím příčinu toho, že jsme nevyhráli."

Vedoucí družstva Janovic VLADIMÍR KASÍK: „Diváci viděli výborný zápas, dramatický až do konce. Oporou domácích byl vynikající Hron, v našich barvách výborně zahráli Macura s Turkem. O konečné dělbě bodů rozhodla hlavně třetí dvojka a singl. Chtěl bych vyzdvihnout vynikající řízení zápasu oběma rozhodčími - Křepelka, Blaha - bez jediné chybičky."

TJ Dynamo České Budějovice - TJ Slavoj Český Brod  2:6

Největší rozdíl mezi oběma soupeři? Hra trojic. Tam měli hosté výraznou převahu a celé utkání také ve trojicích rozhodli. Důležitý okamžik přišel však už na začátku celého souboje. Dynamo v improvizované sestavě vyhrálo první dvojici a vzápětí po výhře sahal i sehraný tandem Jihočechů Nekola, Karvánek. Marně. Zápas ztratil a posadil Českobrodské do sedla.  Ti pak dokonale prodali své zkušenosti z nejvyšší soutěže a nechali Jihočechy až do konce střetnutí tahat za kratší konec.

Sestava domácích: Musil, Nekola, Ryneš, Vondrášek, Fík, Brousek, Chalupa, Karvánek. Sestava hostů: Janík, Kaděra, Voldřich, Cmíral, Cibulka, Chuchla, Petřina.

Vedoucí družstva Českých Budějovic JAN VONDRÁŠEK: „V premiérovém utkání v první lize jsme se museli obejít bez Matějky a Kozla, kteří laborují se zdravím. Do první dvojice jsme poslali Musila s Chalupou, kteří dokázali zvítězit. Druhá dvojice Nekola, Karvánek měla blízko k bodu, bohužel kvůli několika nevynucenými chybami zápas prohrála. To byl možná zlomový moment utkání. Hosté pak ukázali, že zejména trojice jsou jejich doménou. My jsme podali v celém utkání velmi bojovný výkon, bylo ale vidět, že zkušenosti z extraligy dělají hodně. Vyzdvihl bych hru Chalupy, který obstaral dva body a v sedmnácti letech se zařadil mezi opory týmu."

Hrající trenér Českého Brodu MARTIN JANÍK: „V utkání bylo pár chyb a míst, které bych si představoval, že zvládneme lépe. Ale vzhledem k tomu, že to byl první duel sezony, tak jej hodnotím pozitivně. Výborný výkon předvedl Roman Chuchla, který se vrátil do mužstva po čtyřech letech. Naší silnou stránkou byla především hra trojic, které jsme všechny vyhráli ve dvou setech. S výkonem mužstva jsem spokojen."

 

Zpět